Сміття не чекає: як Ходорівська громада шукає можливості покращити ситуацію з відходами у війну
Війна затьмарила для багатьох проблему твердих побутових відходів (ТПВ), але вона нікуди не зникла — статистика свідчить про її загострення. Ходорівська громада, середня за розміром серед 73 громад Львівщини, є прикладом викликів, з якими стикаються громади Львівщини у поводженні з ТПВ. Ось що ми робимо для розв'язання цієї проблеми.
Наші успіхи: Централізований вивіз і сортування
За вивіз сміття в громаді відповідає комунальне підприємство «Ходорівське УКГ». І нам є чим пишатися: 96% жителів громади охоплені централізованим вивозом сміття (крім Голешова й Лапшина). У Львівській області станом на сьогодні 74% населення охоплені централізованим вивозом.
В громаді з 2019 року облаштовані спеціальні майданчики для контейнерів зі збору сміття. У Ходорові контейнери біля багатоповерхівок і бюджетних установ вивозять тричі на тиждень, приватний сектор – раз на тиждень, а села – раз на місяць за графіком.
Ми стараємося інформувати людей: у селах є таблички із забороною спалювати чи викидати сміття деінде, старости пояснюють правила поводження з ТПВ мешканцям.
Ми також проводимо роботу з порушниками законодавства в сфері поводження з відходами: КП може складати протоколи за порушення благоустрою (рішення №275 від 29.10.2024), тримає ситуацію на контролі також комісія з питань поводження з безхазяйними відходами (рішення №77 від 25.03.2021).
Прагнемо швидко рухатись далі у питанні налагодження в громаді сучасного та ефективної системи поводження з відходами, а саме: від налагодження централізованої системи вивозу відходів перейти до їхнього поглибленого сортування з тим, щоб зменшити частку відходів, які вивозяться на захоронення. Але на зваді цього стали різні перешкоди.
Виклики: Тарифи, звалища й будівництво сміттєсортувальної лінії
Перш за все, в час війни ми робимо все, щоб тримати порядок в Ходорові та інших населених пунктах громади, яких загалом є 44. Дається це непросто. Так, цього року нам довелось вперше за останні п’ять років підняти тарифи на вивіз відходів для населення і підприємців через зростання вартості пального та інших витрат, пов’язаних з наданням цієї послуги. На території громади також є стихійні сміттєзвалища, ліквідація яких потребує додаткових ресурсів, які складно віднайти через війну.
Також майже п’ять років не вдається розв'язувати питання з будівництвом сміттєсортувальної лінії. Отож відходи продовжуються офіційно завозитись на тимчасове зберігання на старий чинний полігон ТПВ без поглибленого сортування.
Регіональна система управління відходами пробуксовує
Ефективне управління відходами — це державний пріоритет, а не лише завдання громад.
У 2022 році Україна стала кандидатом на вступ в ЄС. Серед реформ, які є обов’язковими для виконання Україною для вступу в ЄС, екологічні реформи є чи не найбільш пріоритетні в The Ukraine Facility Plan. Саме ця обставина стимулювала українську владу сфокусуватись на розв’язанні проблем поводження з ТПВ.
У червні 2022 року Верховною радою України був ухвалений новий закон Про управління відходами — рамковий документ, який окреслює основні цілі та заходи задля зменшення відходів та раціонального управління наявними обсягами. Закон передбачив створення Національного плану поводження з відходами до 2030 року, а також розробку протягом року регіональних планів управління відходами, а в громадах, де мешкає понад 50 тисяч людей, – місцевих планів.
Закон «Про управління відходами» набрав чинності 9 липня 2023 року. Його виконання покладено на обласні ради, органи місцевого самоврядування (сільські, селищні та міські ради), а також на бізнес та мешканців громад. Усі вони є учасниками системи управління відходами.
У грудні 2024 року Кабмін затвердив Національний план управління відходами до 2033 року.
Львівська область з 2023 року не має Плану поводження з ТПВ (дія попереднього завершилась в 2022 році), а також поки що не має затвердженого Регіонального плану управління відходами. Ця ситуація стримує громади у формуванні власних ефективних програм та планів поводження з відходами, які б вписувались і сприяли реалізації регіонального та Національного плану управління відходами.
Згідно з обласною Стратегією управління відходами, яка діє до 2030 року, на території області до 2022 року в області мали залишитись лише 7 полігонів ТПВ й протягом наступних 5 років повинні рекультивувати і закрити 14 санкціонованих та ще 154 стихійні сміттєзвалища. Також було запропоновано територію області поділити на 5-6 субрегіонів або кластерів, у яких мали б облаштувати сучасні полігони ТПВ та підприємства з утилізації та переробки сміття.
На жаль, все це залишається лише на рівні проєктів, нові терміни реалізації яких не визначено. На момент виходу статті в області не введено в дію жодного сміттєпереробного заводу, працюють лише шість сортувальних ліній на п’яти полігонах ТПВ, дві з них в Стрию, одна компостувальна станція (Львів) та одна біогазова станція на закритому полігоні. Рекультивація Грибовицького та інших сміттєзвалищ не завершена, більшість полігонів перевантажені, кількість їхня не скорочується, а площі під ними зростають. У 2023 році Львівщина стала третьою в Україні за обсягом утворених відходів (4,11 млн тонн на кінець року), тоді як ще в 2020 році вона за цим показником посідала 9 місце.
Наші кроки: Шлях до поглибленого сортування й переробки
Ходорівська громада прагне скоротити захоронення відходів і збільшити переробку, як вимагає Національний план.
З 2021 року шукаємо місце для сміттєсортувальної лінії. Нагадаю, пропозицію щодо будівництва сортувальної лінії на відстійниках цукрового комбінату відхилили Жирівська громада за підтримки депутатів міської ради від УГП, хоч всі екологічні стандарти дозволяли це робити. Тому за моєї ініціативи Львівський інститут «Гірхімпром» вивчив і розробив документацію можливого розміщення та встановлення сортувальної лінії. Експерти запропонували 15 ділянок для його будівництва. Також за моїм розпорядження у лютому 2024 року була утворена робоча група з метою визначення місця під розміщення сортувальної лінії. Отож тепер слово за рішенням ради і громади. Переконаний, що за будь-яких обставин введення в дію сортувальної лінії дозволить громаді значно скоротити обсяги відходів, які йдуть на захоронення.
Важливо в нашій громаді посилити роз’яснювальну роботу щодо підвищення рівня підготовки побутових відходів до їхнього повторного використання, а також з тим, щоб зменшити частку захоронення біовідходів.
Попри регіональні проблеми, ми в Ходорові усвідомлюємо свою роль та відповідальність за розв’язання проблеми утворення відходів. Разом з тим створення ефективної системи управління відходами потребує співпраці держави, області, громад, бізнесу й мешканців. Ми рухаємося вперед, спираючись на власні сили, але без регіональної підтримки прогрес буде повільним.
Міський голова Олег КОЦОВСЬКИЙ