Відповідальність за порушення термінів подання декларацій державними та місцевими службовцями
«Декларування – один із найефективніших інструментів запобігання корупції у публічному секторі. Завдяки йому кожен громадянин може дізнатися про статки держслужбовців, а НАЗК контролює відповідність їхніх витрат законним доходам. Водночас неподання або несвоєчасне подання декларації є правопорушенням, яке може негативно вплинути на репутацію посадовця», - зазначив Олександр Амплеєв, керівник Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій.
Відповідно до Закону України “Про запобігання корупції”, у кожній організації має бути антикорупційний уповноважений, який серед іншого контролює подання декларацій. Якщо він виявляє випадки неподання або несвоєчасного подання декларацій, то повідомляє про це НАЗК.
За несвоєчасне подання декларації без поважних причин передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Натомість за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни в майновому стані – штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відомості про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
Минулого року до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили правопорушення пов’язані з корупцією внесено 3 724 записів на підставі рішень суду (тоді як в 2023 внесено 2 912 записів).