1 листопада — День Листопадового чину, який зумовив проголошення ЗУНР
Сьогодні відзначають 106-у річницю Листопадового чину або Листопадового зриву, як називають цю історичну подію. Вона відбулася в ніч із 31 жовтня на 1 листопада 1918 року у Львові, коли влада в місті майже в мирний спосіб перейшла до українців. Січові стрільці захопили всі важливі владні установи, пошту, вокзал та військові склади. Над ними замайоріли українські прапори. Кожен львів’янин, що виходив того дня з дому, міг прочитати в оголошеннях, які були розклеєні на стінах будинків, наступне: «Волею українського народу утворилася на українських землях старої Австро-угорської монархії Українська Держава…».
9–13 листопада проголошено Західноукраїнську Народну Республіку. Однак уже в ніч на 22 листопада 1918 року українські частини покинули Львів. Підійшли польські регулярні підрозділи. Сили були не рівними, і щоб уникнути оточення, січовим стрільцям був даний наказ відступити. Бої пройшли на околицях міста.
День Листопадового чину в Галичині вшановують з початку 1920-х років. 1 листопада на Личаківському і Янівському цвинтарях відбуваються заупокійні панахиди біля могил січових стрільців і вояків Української галицької армії. Разом з воїнами-побратимами тут поховані: президент Національної Ради ЗУНР Євген Петрушевич, держсекретар військових справ ЗУНР Дмитро Вітовський, комендант легіону Українських Січових Стрільців Михайло Галущинський, засновник «Пласту» Олександр Тисовський та інші.
Наслідки й значення Листопадового чину
Листопадовий чин мав далекосяжні наслідки для Галичини й українського національного руху. По-перше – це проголошення ЗУНР. 13 листопада 1918 року українська держава отримала назву, яка й увійшла в історію – Західноукраїнська Народна Республіка, а це підкреслювало, що галичани прагнули єдності з наддніпрянськими братами й сестрами. ЗУНР претендувала на Східну Галичину, Буковину та Закарпаття, які раніше були у складі Австро-Угорщини.
Листопадовий чин також став початком українсько-польської війни 1918-1919 років. Спершу бої точилися за Львів та Перемишль, згодом за контроль над іншими частинами Східної Галичини. Однак війна завершилася для українців поразкою, і влітку 1919 року ЗУНР була приєднана до Польщі.
Попри програш, події Листопадового чину стали важливими елементом піднесення національної свідомості серед українців. Українська національна ідея та прагнення до незалежності отримала значний імпульс, який пізніше сприяв відновленню незалежності України.
Також Листопадовий чин приніс інший важливий урок – це армія. Українці, зазнавши у листопаді поразки в боях за Львів, зрозуміли необхідність створення повноцінної національної армії. Це стало одним із чинників формування й розбудови Української Галицької Армії (УГА), яка довгий час боролася за українську державу.
Загалом Листопадовий чин став символом героїзму та жертовності, який відображений у багатьох творах мистецтва, літератури та кіно. Листопадовий переворот залишається знаковою подією для історії України, а 1 листопада щорічно відзначається як річниця створення ЗУНР та символ боротьби за незалежність.