Ходорівська міська територіальна громада
Львівської області

Чи є порушення в тому, що лікарня приймає пологи, не маючи пакету від НСЗУ, та з чим повʼязаний високий відсоток проведення кесаревих розтинів - пояснюють у Ходорівській лікарні.

Дата: 16.10.2024 12:12
Кількість переглядів: 729

Фото без опису

Національна служба здоров'я України (далі - НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. Одним з основних завдань НСЗУ є виконання функцій замовника медичних послуг, лікарських засобів та медичних виробів за програмою медичних гарантій та за бюджетними програмами. Простими словами, це орган влади, який керує фінансовою системою медицини в Україні.

Кожного року НСЗУ розробляє та посилює вимоги до програми медичних гарантій. Так, у 2022 році однією з вимог по пакету «МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ПОЛОГАХ», яку КНП «Ходорівська міська лікарня» не змогла виконати, була наявність 150 пологів протягом попереднього 2021 року. Питання не стояло у відсутності обладнання, персоналу, проведення ремонтів - всі з перечислених вимог були виконані, окрім чисельності родів за попередній звітний рік. Саме тому, у 2022 році керівництво вказаного медичного закладу та міська влада планували подальші дії - зберігати пологове відділення на наступні роки при відсутності пакету чи ні. Тут слід зазначити, що відсутність пакету не вказує на обов'язкове закриття роддому, адже в лікарні є ліцензія на медичну практику, в якій одним із напрямків надання медичної допомоги є акушерство і гінекологія, а вказує на відсутність повного фінансування від НСЗУ. Надалі було прийнято рішення зберегти роддом за рахунок часткових оплат за пологи НСЗУ по пакету «СТАЦІОНАРНА ДОПОМОГА ДОРОСЛИМ ТА ДІТЯМ БЕЗ ПРОВЕДЕННЯ ХІРУРГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ» та дофінансування міською управою. Відтоді, у 2022, 2023 та 2024 роках функціонувало і функціонує акушерсько-гінекологічне відділення у Ходорівській міській лікарні. Важливо підкреслити також той факт, що НСЗУ у своїх вимогах і зверненнях часто наголошує, що деякі медзаклади в Україні не отримали пакет «МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ПОЛОГАХ», не лише через те, що не досягли позначки 150 пологів протягом року, а й саме через відсутність лікаря-неонатолога та сприятливих умов у акушерсько-гінекологічному відділенні, ремонтів та обладнання. Що стосується КНП «Ходорівська міська лікарня», то в акушерсько-гінекологічному відділенні  сприятливі умови, функціонує нове обладнання, а також серед спеціалістів є лікар - неонатолог. На сьогодні матеріально-технічна база дозволяє обслуговувати пологи. У тому, що лікарня приймає пологи, не маючи пакету від НСЗУ, немає ніякого порушення.

Резонансом нещодавнього виступу голови НСЗУ Наталії Гусак під час презентації результатів моніторингу лікарень Львівської області, стало також те, що відсоток кесаревих розтинів за 2024 рік в ряді закладів Львівської  області включаючи Ходорівський медзаклад, перевищив середньо статистичний показник по Україні. Провівши розмову з медичним персоналом та аналіз медичної документації, керівництвом закладу було встановлено, що різке підвищення відсотку оперативних розроджень викликане повторним зверненням вагітних з рубцем на матці (після попереднього кесарського розтину). Зі слів лікарів, що брали участь у спільних обговореннях, рубець на матці не є абсолютним показом до кесаревого розтину, але враховуючи можливі ризики, ускладнення та вибір породіль, переважній більшості з них було проведено оперативне втручання, ще частину було направленно на вищий рівень надання медичної допомоги. Окрім цього, іншими причинами проведення кесаревих розтинів в установі були дистрес (погіршення стану) плоду в пологах, клінічно вузький таз, первинна та вторинна слабкість пологової діяльності, що не піддається медикаментозній корекції. 

Узагальнивши, варто зазначити, що тенденція зростання кількості кесаревих розтинів по Україні є дійсно тривожною, але в свою чергу працівники КНП «Ходорівська міська лікарня» чітко керувалися протоколами надання медичної допомоги при пологах та інформували всіх породіль стосовно причин проведення оперативного розродження.

До слова, в Новороздільській лікарні, яка теж потрапила в список закладів Львівщини, що не отримали пологовий пакет від НСЗУ, але продовжують приймати пологи, нещодавно прокоментували ситуацію: «Після адмінреформи у Стрийському районі опинились кілька лікарень, які відносно близько одна від одної – це і Ходорівська, і Жидачівська, і Миколаївська. У кожній з цих лікарень є хороші спеціалісти, яким довіряють місцеві жителі. І саме через те, що наші лікарні конкурують між собою, ані у нашій, ані у Ходорівській, ані у Миколаївській чи Жидачівській, не було достатньої кількості пологів, аби підписати договір з НСЗУ».

Варто зазначити, що на кількість пологів в установах впливає ще й складна демографічна ситуація в Україні, повʼязана з війною.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень