До відзначення ювілейних дат гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика в місті Ходорові
Цього року у жовтні місяці виповниться 350 років від часу народження українського гетьмана Пилипа Орлика. Його історичне значення у змаганнях за волю і незалежність України дуже важливе, позаяк після Полтави і смерті Івана Мазепи він, перебуваючи на вимушеній еміграції, продовжував ним розпочату справу боротьби за наше державницьке майбутнє. Разом зі своїм сином Григорієм вони розгорнули активну діяльність з підтримки європейськими державами справедливих прагнень українського народу на самостійне існування. Для міста Ходорова цей ювілей співпав з іншою круглою датою, пов’язаною з цією постаттю, а саме у березні 4-5 числа 1722 р. Пилип Орлик, проходячи через Галичину, зупинявся в нашому місті, що було 300 років тому. В планах громади були заплановані заходи з вшанування цих подій, проте агресія Росії щодо України не дала можливість їх провести у березні. Однак заходи з відзначення ювілейного року гетьмана Пилипа Орлика проводяться в Україні. Наприклад, 28 червня, до Дня конституції, відбулася Міжнародна відео конференція за участю представників, що досліджують цю постать у Франції, Швеції, Туреччині і навіть Росії. Осінню, у жовтні, має бути відкрита виставка, приурочена до Дня народження Пилипа Орлика в НІАЗ «Гетьманська столиця» в Батурині, що на Чернігівщині.
Думається, що і наше галицьке місто теж мало б внести свою лепту у відзначення цієї неординарної постаті нашої історії, так як це було заплановано попередньо. Багато жителів Ходорівської ОТГ підтримують проведення заходів з нагоди вшанування цих двох ювілеїв, пов’язаних з Пилипом Орликом. Правда, викликає подив і нерозуміння з боку деякої групи людей, які вважають, що увіковічення цього українського політичного діяча у вигляді пам’ятного знаку в Ходорові ніби-то не на часі. Хотілося б дізнатися, коли має настати той час, коли ми почнемо шанувати себе і свою історію, як не в час боротьби українського народу за своє існування на карті Європи.
Мешканець Ходорова Володимир Пшик, ініціатор вшанування постаті гетьмана Пилипа Орлика
9 серпня 2022 р.