Ходорівська міська територіальна громада
Львівської області

Як зареєструвати народження дитини в умовах воєнного стану?

Дата: 24.05.2022 12:55
Кількість переглядів: 347

Фото без опису

За загальним правилом для державної реєстрації народження дитини потрібно мати один з таких документів:

 • медичний висновок про народження;
 • медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о);
 • медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о);
 • лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о);
 • медичний документ, виданий компетентним суб’єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;
 • рішення суду про встановлення факту народження, у тому числі, на тимчасово окупованій території України.

В умовах воєнного стану способи реєстрації народження дитини можуть змінюватися. Це залежить від наявності чи відсутності обставин підвищеної загрози життю та здоров’ю, від функціонування електронних систем та послуг чи їх обмеження, від того, чи є територія тимчасово окупованою, чи є вона районом воєнних (бойових) дій тощо.

Як правило, подати та отримати документи для реєстрації народження дитини можна безпосередньо через відділи державної реєстрації актів цивільного стану або через ЦНАП.

Оскільки в Україні введено воєнний стан, слід перевіряти, чи працює той чи інший відділ реєстрації актів цивільного стану, враховувати райони воєнних (бойових) дій та особливості, визначені Міністерством юстиції України.

Якщо електронні реєстри та системи працюють, то реєстрація народження дитини може здійснюватися за їх допомогою.

Наприклад, державна реєстрація народження може бути здійснена за допомогою послуги «єМалятко», зокрема, на порталі «Дія».

При цьому слід мати медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я.

Відповідно до чинного Порядку, такий медичний висновок про народження є електронним документом, який формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я, містить висновок лікаря про факт народження дитини та є підставою для реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану.

З дня введення в Україні воєнного стану (24 лютого 2022 року) і до 12 травня 2022 року такі медичні висновки не формувалися.

Слід враховувати, що під час воєнного стану доступ до електронної системи охорони здоров’я може бути зупинений. Така можливість передбачена постановою КМУ «Деякі питання забезпечення функціонування електронної системи охорони здоров’я в умовах воєнного стану» від 23.03.2022 р. № 351. У такому разі підставою для державної реєстрації народження дитини за загальним правилом слугуватиме паперовий документ – медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о).

Незалежно від того, народилась дитина у закладі охорони здоров’я чи поза ним, в умовах воєнного стану на кожний випадок народження живої дитини заповнюють медичне свідоцтво про народження – форма № 103/о.

Медичне свідоцтво за формою № 103/о видається у  всіх випадках, в яких формується медичний висновок про народження в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я згідно з Порядком реєстрації живонароджених і мертвонароджених.

Хто видає документи для реєстрації народження дитини у період дії воєнного стану на території України?

Такими особами є надавачі медичної допомоги – медичні працівники закладів охорони здоров’я та ФОПи, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що надавали допомогу при пологах, здійснювали перший медичний огляд новонародженого або проводили перший медичний огляд породіллі після пологів, зокрема поза закладом охорони здоров’я, без можливості подальшого транспортування породіллі та новонародженого до відповідного надавача медичної допомоги або за умови її відмови від такого транспортування в обставинах підвищеної загрози життю та здоров’ю.

Якщо медичний працівник не має можливості заповнити Медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), то на нього покладається обов’язок на кожний випадок народження живої дитини виписати альтернативний документ – довідку.

Така довідка обов’язково повинна містити наступні відомості:

 • найменування надавача медичних послуг;
 • прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) медичного працівника;
 • прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) жінки, яка народила дитину;
 • дату народження (число, місяць, рік) та стать новонародженого;
 • назву населеного пункту в якому видана довідка;
 • місце народження дитини (за інформацією, що надається жінкою, яка народила дитину, у разі коли місце видачі довідки не збігається із фактичним місцем народження);
 • підпис медичного працівника;
 • дату видачі довідки.

Відповідно до Наказу МОЗ, довідка:

 • виписується в період дії воєнного стану;
 • має довільну форму;
 • оформляється в двох примірниках (один жінці, яка народила дитину, а другий-на зберігання до відповідного надавача медичної допомоги);
 • оформлюється без проставляння печатки;
 • відповідно до Наказу МОЗ, вважається документом, що підтверджує факт народження дитини та прирівнюється до заповненого Медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о).

Зверніть увагу: документи, про які йдеться, є підставою для державної реєстрації народження дитини. Один з них подається разом із заявою про таку реєстрацію з дотриманням вимог, у т.ч. щодо пред’явлення (долучення) інших документів, визначених у главі 1 розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану.

Як зареєструвати народження дитини, що була зачата за допомогою допоміжних репродуктивних технологій?

У законодавстві України окремо конкретизовано вимоги до оформлення народження дитини, зачатої за допомогою допоміжних репродуктивних технологій.

До прикладу, якщо ембріон людини, зачатий подружжям (чоловіком та жінкою) в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, перенесено в організм іншої жінки (сурогатне материнство) – батьками дитини вважається подружжя (стаття 123 СК України).

У випадку народження дитини сурогатною матір’ю – державна реєстрація народження проводиться за заявою подружжя, яке дало згоду на перенесення ембріону (пункт 11 глави 1 розділу ІІІ Правил).

Одночасно із заявою подружжя має надати такі документи:

 • документ, що підтверджує факт народження дитини жінкою (сурогатною матір’ю);
 • заяву про згоду сурогатної матері на запис подружжя батьками дитини, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою;
 • довідку про генетичну спорідненість батьків /матері чи батька/ з плодом. Така довідка оформляється згідно з Додатком 18 до пункту 6.9 розділу VI Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні.

При цьому в графі «Для відміток» актового запису про народження робиться один з таких записів: «Матір’ю дитини, яка ідентифікована електронною системою охорони здоров’я за даними заяви про згоду на запис подружжя батьками дитини, є громадянка (прізвище, власне ім’я, по батькові)» або «Матір’ю дитини згідно з медичним свідоцтвом про народження є громадянка (прізвище, власне ім’я, по батькові)», а також зазначаються найменування закладу (установи), що видав(ла) довідку, дата її видачі та номер, дані нотаріуса (прізвище та ініціали, нотаріальний округ чи державна нотаріальна контора), дата та за яким реєстровим номером засвідчено справжність підпису жінки на заяві про її згоду на запис подружжя батьками дитини.

На період воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування засвідчення справжності підпису на документах здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу з нанесеними на них за допомогою комп’ютерної техніки реквізитами нотаріуса: зображення Державного Герба України, прізвище, власне ім‘я, по батькові (за наявності), найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса), номер свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти (підпункту 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»).

Таке ж правило має застосовуватися й при засвідченні підпису на заяві про згоду сурогатної матері на запис подружжя батьками дитини.

 « повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи впливатиме децентралізація влади на покращення соціально-економічного розвитку міста?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь