Актуально: про створення патронатних сімей.
Прес служба Львівської ОДА розповсюджує актуальну інформацію, що стосується захисту дітей, які опинились у складних життєвих обставинах.
У 2020 році в Україні розпочали реалізацію ІІ етапу ДІ-реформи, яка передбачає практичні заходи щодо розвитку в громадах різноманітних послуг, зокрема і патронату.
У всіх районах та містах обласного значення Львівщини до 27 листопада триває інформаційна-просвітницька кампанія в межах популяризації послуги патронату над дитиною. Актуальні питання і відповіді про патронат з уст керівника служби у справах дітей Львівської ОДА Володимира Лиса.
- Хто такі патронатні сім‘ї і для чого їх створювати?
- Патронатна сім'я - це тимчасова сім’я для дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах. Її завдання - мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Саме завдяки такій формі влаштування діти, які опинилися в складних життєвих обставинах, не потраплятимуть в інтернатні заклади, а перебуватимуть в спеціально підготовленій сім’ї, де про них турбуватимуться та забезпечать догляд і реабілітацію. Патронат над дитиною не передбачає усиновлення чи відриву дитини від рідних батьків. Навпаки, він має на меті вирішення родинних проблем шляхом тимчасової опіки над дитиною.
- Який оптимальний строк перебування дитини в такій сім’ї?
- Дитина може перебувати у такій сім’ї до трьох місяців, але в окремих випадках – до пів року. За цей час органи опіки та піклування проводять роботу з батьками дитини і визначають, де їй буде краще. Для нас, звичайно, пріоритетом є повернення дитини до батьків.
- Чи є вже на Львівщині такі сім‘ї?
- Звичайно. В нашій області створили 4 патронатні сім’ї. Одна така є у Львові, дві знаходяться в Яворові, а ще одна - в Золочеві. В такі сім’ї влаштували 6 дітей. Окрім того, ми відібрали ще 3 сім’ї у кандидати.
- Як стати патронатним вихователем? Що для цього потрібно?
- Необхідно пройти кілька основних етапів. Перший - первинний відбір. Рішення приймається на підставі аналізу документів, які надають потенційні вихователі. Ми обстежуємо також умови проживання, в яких в майбутньому перебуватимуть діти.
- Які саме необхідно зібрати документи?
- Для реєстрації кандидатам у патронатні вихователі треба подати:
заяву про наміри стати патронатним вихователем,
копію свого паспорта та паспорта добровільного помічника,
копію трудової книжки кандидата (у разі наявності),
висновки про стан здоров'я кандидата та осіб, які проживають разом з ним,
довідку про відсутність судимості, в тому числі членів його сім'ї, які досягли чотирнадцятирічного віку і проживають разом з кандидатом,
копію документа, що підтверджує право власності або користування житлом,
письмову згоду на влаштування дітей під патронат від усіх членів сім'ї кандидата, які проживають разом з ним, в тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.
- Діти якого віку можуть бути влаштовані під патронат?
- До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. Діти, старші 14 років, влаштовуються за їхньої власної згоди та згоди патронатних вихователів.
- Хто може стати патронатним вихователем?
- Патронатними вихователелям можуть бути лише громадяни України. Є кілька умов. Наприклад, людина, яка хоче стати патронатним вихователем, не повинна бути раніше засудженою чи позбавленою батьківських прав. У неї обовязково повинен бути позитивний досвід виховання дітей. Окрім того, увагу звертають на стан здоров’я, що дозволяє дбати про тимчасово влаштованих. Також необхідно пройти навчання за спеціальною тренінговою програмою для надання послуг з патронату над дитиною.
- Що передбачають навчання для майбутніх патронатних вихователів?
- Потенційні патронатні вихователі працюють із психологом, оскільки процес адаптації дитини у новій сім’ї, часом, є викликом як для дитини, так і для вихователів.
- Чи підтримує держава такі сім’ї?
- Держава гарантує соціальну допомогу на утримання влаштованої під патронатом дитини обсягом 2,5 прожиткові мінімуми для дитини відповідного віку на місяць (3,5 прожиткові мінімуми при влаштуванні дитини з інвалідністю) .
Передбачене і грошове забезпечення за надану послугу в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб. При влаштуванні 2-х і більше дітей, дітей віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%. Також держава гарантує сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Сімейний патронат – це шлях, який попереджує потрапляння дитини в інтернат. Соціальна послуга має на меті надання допомоги родинам, у яких виникли складні життєві обставини. Створення таких сімей - це перший крок до того, аби кількість інтернатних закладів поступово зменшувалась, адже родинне тепло - найкраще середовище для дитини. Тож закликаю ставати патронатними вихователями і змінювати життя маленьких українців на краще.
За більш детальною інформацією звертайтеся до служби у справах дітей Львівської ОДА - (032) 235-44-56 та Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді - (032) 261-09-42.