Змінити прізвище дитини можна: головне знати за яких обставин!

Дата: 10.12.2018 14:41

В рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!»  продовжуємо інформувати вас про ваші права. Дуже важливо знати як діяти в тій чи в іншій ситуації. Сьогодні ми хочемо роз’яснити право: зміна прізвища дитини.

Відповідно до  Сімейного кодексу України, прізвище дитини визначається за прізвищем її батьків, в разі знаходження батька і матері на різних прізвищах — за їх вибором.  Якщо батьки  мають різні прізвища, то вони можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їхніх прізвищ. Незважаючи на те, що прізвище присвоюється на все життя, законодавством передбачена можливість його зміни.

Зокрема можна виділити такі підстави для зміни прізвища дитини:

• зміна свого прізвища батьком і/або матір’ю;
  • рішення суду про усиновлення (удочеріння) дитини;
  • визнання одного з батьків недієздатним або безвісно відсутнім;
  • смерть одного з батьків або позбавлення його батьківських прав;
  • присвоєння дітям прізвища без урахування побажань одного або обох батьків;
  • скасування рішення суду про визнання батьківства (якщо цим обґрунтовувалися зміни);
  • добровільне визнання батьківства за спільною заявою батька і матері дитини (при наявності в свідоцтві про народження запису, зробленого відповідно до ст. 135 СКУ).

Очільник Львівської юстиції Тарас Грень розповідає, що необхідність змінити прізвище дитини зазвичай виникає при розлученні батьків. Однак потрібно звернути увагу, що для зміни прізвища дитини, яка досягла семирічного віку необхідна її згода. Цей фактор є дуже важливим, оскільки думка дитини в цьому випадку є вирішальною. Передбачено, що спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися такими шляхами:

1. органом опіки та піклування
  2. судом

Однак, якщо існує конфлікт між батьками і дитиною щодо зміни прізвища, то батько і мати не мають права звернутися для вирішення конфлікту в орган опіки та піклування або до суду. Можливість обійти думку дітей надана суду і то лише в тих випадках, коли цього вимагають інтереси дитини.

ПАМЯТКА: Змінити прізвище одноособово через ДРАЦС без поважних причин неможливо.

Питання зміни прізвища дитини в одноособовому порядку, тобто за заявою батька чи матері,  буде вирішуватись органом опіки та піклування тільки за таких обставин, якщо:

• другий з подружжя помер або оголошений померлим,
  • визнаний недієздатним,
  • визнаний безвісно відсутнім

Тарас Грень наголошує, що у разі коли прізвище дитини батьки бажають змінити у зв’язку з розірванням шлюбу, то це не  впливає на обсяг прав батьків, тобто і батько і мати як і раніше рівні в правах щодо своїх дітей.